توانمندی‌ها

علاوه برامکانات فیزیکی فراهم آمده در سالنهای شرکت جهت ساخت و تولید ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی، توجه ویژه و خاص به واحد طراحی و مهندسی به عنوان هسته اصلی پردازش مفاهیم و مهارتهای طراحی و همچنین بکارگیری آخرین نرم افزارهای روز توسط پرسنل مجرب و متخصص، این شرکت دانش‌بنیان را قادر ساخته است که درزمینه صنایع مختلف فعالیت داشته باشد. 

روش کار  در این شرکت، طراحی و مهندسی میباشد و ورودی به مهندسی معکوس صِرف، صورت نمی گیرد.

در موارد عدم دسترسي به نقشه، طراحي اوليه و پارامترهای فنی، از طریق دمونتاژ، براي بازيابي يك محصول از روش مهندسی معکوس استفاده میگردد. در این روش، محصول نهایی مبدأ کار میباشد و طی این روش، محصول با توجه به عملکرد و ساختارش، بازیابی می‌شود، در حالیکه در روش طراحی و مهندسی، با وجود عدم دسترسي به نقشه و طراحي اوليه، لحاظ نمودن پارامترهای مورد نیاز کاربر، مفاهیم و منطق مهندسی بعنوان مبانی طراحی يك محصول مدنظر میباشد .

از پاییز ۱۳۹۹ تاکنون این شرکت بعنوان شرکت دانش بنیان برتر شناخته شده و تا پایان سال 1401 دارای هشت محصول دانش بنیان می باشد که خریداران این محصولات درصورت تمایل، مشمول استفاده از تسهیلات کم‌بهره صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری به میزان حدود هفتاد درصد مبلغ قرارداد می‌باشند.

ظرفیتهای اعلام شده در این بخش بر اساس تقاضای متداول بازار میباشد و در صورت لزوم تغییر در پارامترهای فنی، امکان طراحی و ساخت تجهیزات خارج از موارد اعلامی نیز وجود دارد.

فعالیتهای شرکت باختصار شامل حوزه های زیر میباشد .

 1. ماشین آلات و تجهیزات صنایع فولاد
 2. تجهیزات و خطوط تولید لوله و پروفیل فولادی
 3. گیربکسهای صنعتی خاص ، سنگین و فوق سنگین
 4. سیستمهای هیدرولیک
 5. گاردانهای صنعتی سنگین کار
 6. آسیاب غلطکی افقی فشار بالا مواد معدنی  
 7. خدمات فنی و مهندسی

 

 

1.ماشین آلات و تجهیزات صنایع فولاد

در کنار افزایش کمّی تولید فولاد در کشور، توجه به بهره‌وری و ارتقاء سطح کیفی و تنوع بخشی تولیدات فولادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که نیل به این هدف علاوه بر جلوگیری از خام فروشی، موجب تأمین نیازهای متعدد کشور و گسترش بازارهای صادراتی خواهد گردید.

این شرکت دانش بنیان علاوه بر طراحی و ساخت تجهیزات خطوط زیر، قابلیت اجرای پروژه­های احداث و توسعه این خطوط را نیز دارا میباشد.

A.تجهیزات و ماشین آلات ریخته گری (CCM)

B.تجهیزات خطوط نورد گرم ( Long & Flat Products )

C.تجهیزات خطوط نورد سرد ( Flat Product )

D.خطوط فرآیند انواع مقاطع ( Long Product )

 •      Hot Rolling Stands for Sections & Bar Mills

E.خطوط فرآیند نهایی مقاطع و ورق ( Long & Flat Product ) ، که برخی از این خطوط در صنایع تولید فلزات غیر آهنی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

 •      Heavy & Light Gauge Shearing Lines 
 •      Skin Pass Mill
 •      Tandem Mill
 •      Temper Mill
 •      Pickling Line
 •      Corrective Line
 •      Continuous Annealing Line
 •      Tin-Plating Line
 •      Galvanizing & Color Coating Lines
 •      Metal Coil Packing Line
 •      Metal Coil Inspection line
 •      Metal Coil Slitting Line
 •      Metal Section Straightening Machine
 •      Metal Slab Flattening Machine
 •      Metal Section / Pipe & Tube Cold & Hot Saw

 

 

 

2.تجهیزات و خطوط تولید لوله و پروفیل فولادی شامل :

 A.خط قیچی نواربری طولی ورق ( Metal Coil  Slitting Line ) 

 B.خطوط تولید لوله های درز جوش ( ERW Steel Tube Mill )  

 C.خطوط تولید لوله های اسپیرال ( Spiral Steel Tube Mill )

 D.ماشین پلیسه گیر یا پخ زنی لوله ( Pipe End-Facing / Beveling Machine )

 E.ماشین تست هیدرواستاتیک لوله ( Pipe Hydro-Testing Machine )  

 F.ماشین تاب گیر (صاف کن) لوله ( Pipe Straightening Machine )

 G.ماشین دنده زنی لوله ( Pipe Threading Machines )

H.ماشین اره سرد بُر ( Flying Cold Saw Cut – Off System )

 

A.خط قیچی نواربری طولی ورق ( Metal Coil  Slitting Line ) 

در صنایعی که در فرآیند تولید خود از کلاف ورق فلزات مانند فولاد، فولاد زنگ نزن ( استنلس استیل )، مس، آلومینیم، برنج، ورق قلع اندود و سایر فلزات استفاده مینمایند، دارای کاربرد وسیعی میباشد.

این شرکت آماده انجام سفارشات طراحی و ساخت خط قیچی نواربری طولی ورق ( Slitting Line ) ، از ضخامت ورق 0/35 تا حداکثر 20 میلیمتر میباشد.

 

 

این ماشین جزء تجهیزات دانش بنیان شرکت میباشد و خریداران آن در صورت تمایل، مشمول استفاده از تسهیلات کم بهره صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری به میزان حدود هفتاد درصد مبلغ قرارداد میباشند.

 

 

 

B.خطوط تولید لوله های درز جوش ( ERW Steel Tube Mill )  

از این خطوط جهت تولید لوله های درز جوش و پروفیلهای فولادی با مقاطع مربع، مستطیل و خاص استفاده میگردد.

این شرکت آماده انجام سفارشات طراحی و ساخت خطوط تولید لوله های درز جوشERW، بر اساس مشخصات مورد درخواست از قطر لوله از “1/2 تا “24 و حداکثر ضخامت ورق 20 میلیمتر و با استفاده از انواع ورق فولادی از جمله فولاد زنگ نزن ( استنلس استیل ) میباشد.

 

این تجهیزات جزء اقلام دانش بنیان شرکت میباشد و خریداران آن در صورت تمایل، مشمول استفاده از تسهیلات کم بهره صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری، به میزان حدود هفتاد درصد مبلغ قرارداد میباشند.

 

 

 

C.خطوط تولید لوله های اسپیرال ( Spiral Steel Tube Mill )

این شرکت آماده انجام سفارشات طراحی و ساخت خطوط تولید لوله های اسپیرال، بر اساس مشخصات مورد درخواست از قطر لوله “24 تا “160 اینچ و حداکثر ضخامت ورق 25/4 میلیمتر میباشد.

 • SSAW Spiral Pipe Forming Machine
 • Max. Strip Thickness 25.4mm, API-5L- X80
 • Max. Strip Width 2000mm
 • Max. Pipe O.D. 160” (4064mm) 

این تجهیزات جزء اقلام دانش بنیان شرکت میباشد و خریداران آن در صورت تمایل، مشمول استفاده از تسهیلات کم بهره صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری به میزان حدود هفتاد درصد مبلغ قرارداد میباشند.

 

 

 

D.ماشین پلیسه گیر یا پخ زنی لوله ( Pipe End-Facing / Beveling Machine )

این شرکت آماده انجام سفارشات طراحی و ساخت ماشین پلیسه گیر ، بر اساس مشخصات مورد درخواست از قطر لوله “1/2 تا “120 اینچ جهت لوله های بدون درز، درز جوش و اسپیرال میباشد.

 

این ماشین جزء تجهیزات دانش بنیان شرکت میباشد و خریداران آن در صورت تمایل، مشمول استفاده از تسهیلات کم بهره صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری به میزان حدود هفتاد درصد مبلغ قرارداد میباشند.

 

 

 

E.ماشین تست هیدرواستاتیک لوله ( Pipe Hydro-Testing Machine )  

این شرکت آماده انجام سفارشات طراحی و ساخت  ماشین  تست هیدرواستاتیک، بر اساس مشخصات مورد درخواست از قطر لوله “1/2 تا “120 اینچ جهت لوله های بدون درز، درز جوش و اسپیرال و حداکثر فشار تست 1000 بار میباشد.

 

این ماشین جزء تجهیزات دانش بنیان شرکت میباشد و خریداران آن در صورت تمایل، مشمول استفاده از تسهیلات کم بهره صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری به میزان حدود هفتاد درصد مبلغ قرارداد میباشند.

 

 

 

F.ماشین تاب‌گیر (صاف‌کن) لوله ( Pipe Straightening Machine )

این شرکت آماده انجام سفارشات طراحی و ساخت ماشین اتوماتیک تاب‌گیر، بر اساس مشخصات مورد درخواست از قطر لوله “1/2 تا “8 اینچ جهت لوله‌های بدون درز و درز جوش، میباشد.

این ماشین جزء تجهیزات دانش بنیان شرکت میباشد و خریداران آن در صورت تمایل، مشمول استفاده از تسهیلات کم بهره صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فنآوری ریاست‌جمهوری به میزان حدود هفتاد درصد مبلغ قرارداد میباشند.

 

 

 

G.ماشین دنده زنی لوله ( Pipe Threading Machines )

این شرکت آماده انجام سفارشات طراحی و ساخت ماشین اتوماتیک دنده زنی، بر اساس مشخصات مورد درخواست از قطر لوله “1/2 تا “8 اینچ جهت لوله های بدون درز و درز جوش، میباشد.

 

 

 

H.ماشین اره سرد بُر ( Cold Saw Cut – Off System )

ماشین اره سردبٌر با استفاده از تیغه‌های TCT، در خطوط تولید انواع لوله تا حداکثر سایز “16 و مقاطع فلزی جهت برش آنها بدون ایجاد پلیسه ( Burr Free ) و همچنین عدم ایجاد فرورفتگی در محل برش ( Dimple Free ) مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

 

3.گیربکسهای صنعتی خاص ، سنگین و فوق سنگین

این شرکت از زمان شروع فعالیت خود و بموازات طراحی و ساخت ماشین‌آلات، بدلیل جلوگیری از وقفه در جریان مراحل ساخت و همچنین وجود برخی تنگناهای تأمین، مبادرت به طراحی و ساخت گیربکسهای مورد نیاز بکار رفته در تجهیزات ساخت خود نموده است.

 با توجه به توصیه معاونت علمی و فنآوری ریاست‌جمهوری مبنی بر توجه بیشتر به طراحی و ساخت تجهیزات دوّار از جمله گیربکس و همچنین رویکرد اخیر شرکتهای صنعتی بزرگ کشور به استفاده از توانمندیهای داخلی کشور، بخش تحقیق و توسعه این شرکت در سالهای اخیر تمرکز ویژه‌ای به مبحث گیربکس با طراحی خاص نموده است که تاکنون توفیقات بزرگی منجمله دانش‌بنیان شدن در زمینه طراحی و ساخت گیربکسهای کاهنده را کسب نموده است و پس از ارزیابی انجام شده ظرف سال 1401 ضمن عضویت در فهرست بلند منابع دستگاه مرکزی نفت، در وندور لیست مجموعه های صنعتی بزرگ کشور از جمله هلدینگ مپنا، پتروشیمی بندر‌امام، فولاد خوزستان و بسیاری شرکتهای صنعتی دیگر قرارگرفته و آماده انجام سفارشات طراحی، باز طراحی و ساخت انواع گیربکسهای کاهنده میباشد.

کلیـه محاسبات مهندسی بر اساس 80،000 ساعت کارکرد گیربکس انجام و در صورت جایگزینـی با گیـربکس دیگر، طراحی و ساخت آنها بنحوی صورت میپذیرد که در مقایسه با گیربکس قبلی، موجب تغییری در محل بستن پایه‌ها و نحوه اتصال کوپلینگ نخواهد شد، مگر اینکه بر اساس درخواست کارفرما، نیاز به تغییراتی در نسبت تبدیل آن وجود داشته باشد.

 

 

 

گیربکسهای کاهنده (Reducing Gearboxes):

 • گیربکسهای  (Helical Gearboxes)  با توان حداکثر 10 مگاوات
 • گیربکسهای  (Bevel-Helical Gearboxes) با توان حداکثر 10 مگاوات
 • گیربکسهای خورشیدی (Planetary Gearboxes) با توان حداکثر 5 مگاوات  

ضمنا” از اواخر سال 1401 ، مذاکرات فنی با هلدینگ مپنا جهت ساخت داخلِ گیربکسهای  فرعی توربینهای بادی 2/5 مگاواتی آغاز شده که قراردادهای مربوطه در آینده نزدیک عملیاتی و اجرا خواهد گردید.

علاوه  بر  گیربکسهای  خورشیدی،  طراحی سایر تجهیزات  مکانیکی توربینهای بادی از جمله Hydraulic Power Pack ،  Blade Spin Adjustment  System  Slewing Ring ، Special Coupling   نیز در این شرکت به پایان رسیده است.

این تجهیز جزء تجهیزات دانش بنیان شرکت میباشد و خریداران آن در صورت تمایل، مشمول استفاده از تسهیلات کم بهره صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری به میزان حدود هفتاد درصد مبلغ قرارداد میباشند.

 

 

 

4.سیستمهای هیدرولیک

طراحی و ساخت یونیتهای هیدرولیک جزء تجهیزات دانش بنیان شرکت بوده و آماده انجام سفارشات طراحی و ساخت اقلام زیر میباشیم .

 

 • یونیت های هیدرولیک ( Hydraulic Power Pack  )  ، بر اساس مشخصات مورد درخواست ، با حداکثر فشار 600 بار میباشد.
 • منیفولدهای هیدرولیک ( Hydraulic Manifold Blocks )
 • سیلندرهای هیدرولیک ( Hydraulic Cylinders ) تا حداکثر قطر داخلی 1000 میلیمتر ، طول 6 متر و فشار کاری 800 بار

 

 

 

5.گاردانهای صنعتی سنگین صنعتی

A.گاردانها با حرکت دورانی دو سویه ( برگشت پذیر ) : Alternating/Reversing Fatigue Torque (TDW) 2700 KN.M

B.گاردانها با حرکت دورانی یکسویه ( برگشت ناپذیر) : Functional Limit Torque (TCS) 5600 KN.M

 

 

 

6.آسیاب غلطکی افقی فشار بالا مواد معدنی  HPGR  ( High Pressure Grinding Rolls )  

بهره مندی از عناصر معدنی موجود در پوسته زمین، مستلزم فرآوری و در مرحله اول خردایش بعنوان نقطه شروع آن میباشد.

عموماً خردایش شامل دو بخش خردایش اولیه و ثانویه میباشد و در سالهای اخیر، آسیاب های غلطکی افقی فشار بالا (HPGR) بطور وسیع درمدارهای خردایش سنگ‌آهن، مس، طلا، سنگ آهک و همچنین در سایر صنایع فرآوری معدنی بکار گرفته شده است که موارد زیر از عمده دلایل این موضوع میباشد.

 • کاهش هزینه های مصرف انرژی مصرفی
 • ظرفیت عملیاتی بالا
 • کاهش هزینه ها و مصرف انرژی در مراحل بعدی فرآوری بدلیل ایجاد میکرو‌‌ترک در محصول خروجی
 • تولید محصول ریزتر و افزایش درجه آزادی عناصر معدنی
 • اشغال فضای کمتر
 • عمر بالای تجهیز

این شرکت با توجه به بازدید و بررسیهای انجام شده از HPGR‌‌‌های  وارداتی در حال کار در کشور و همچنین انجام مصاحبه با کاربران و دست اندرکاران مربوطه، متوجه مشکلات زیر گردیده است که علیرغم نیاز مبرم و اساسی صنایع معدنی کشور، دارای کارآیی کافی نمیباشند .

 

 • هزینه های بالای تعمیرات و نگهداری بدلیل وابستگی به تامین قطعات یدکی انحصاری
 • نیاز به زیر ساختهای لازم جهت تعویض تایر مانند سالنهای تعمیرات به همراه جرثقیلهای سنگین
 • ایجاد انحراف و پیچش در غلتک متغیر (Skewing) این تجهیزکه موجب استهلاک نامتوازن و در نتیجه کاهش چشمگیر عمر تایر میشود.

 

 

 

با توجه به این موارد، مهندسی و طراحی این تجهیز، با در نظر گرفتن  زیرساختهای موجود در کشور توسط این شرکت به پایان رسیده بطوریکه تمامی بخشهای مکانیکی، سیستمهای هیدرولیک و روانکاری وغیره این تجهیز با حداکثر عمق ساخت داخل، در کشور قابل ساخت میباشند و امکان بازرسی کلیه مراحل اعم از تدارک مواد اولیه تا تهیه و تنظیم Final  Book و As-Built Documents بطور کامل فراهم و وابستگی به خارج از کشور از بابت تأمین قطعات و قطعات یدکی آن در حداقل میزان ممکن و در حد تأمین بلبرینگ و اقلامی از این دست خواهد بود که بر اساس طراحیهای انجام شده، بدون هیچگونه انحصاری از منابع مختلف قابل تأمین است.

بر اساس طراحی انجام شده، بجای استفاده از Tire و Stud که هم اکنون با مشکلات زیادی در صنعت معدنی کشور روبروست، از طرح سگمنت (Segment) استفاده شده و این شرکت توانایی طراحی و ساخت تجهیز HPGR با ظرفیتهای متفاوت تا  1500 تن در ساعت جهت خردایش و آسیاب و بر اساس داده های مهندسی مندرج در مرجع SME را دارا میباشد.

 

7.خدمات فنی و مهندسی

 • طراحی کارخانه و مشخصات فنی
 • آماده سازی مشخصات فنی
 • طراحی مهندسی
 • مهندسی پایه
 • مهندسی تفصیلی
 • مهندسی و طراحی های خاص